A több mint száz államban, a polgári lakosság veszélyeztetése miatt tiltott kazettás bombák szállítása mellett azután döntött úgy az Egyesült Államok, hogy Ukrajna jelezte, a lőszerraktára kifogyóban van a vártnál lassabban zajló és több költséggel járó nyári ellentámadás miatt. Joe Biden elnök „nagyon nehéznek” nevezte a döntést,
míg szövetségesei, az Egyesült Királyság, Kanada, Új-Zéland és Spanyolország ellenezték a kazettás bombák bevetését.
A lövedékek túlnyomó többsége tüzérségi lövedék, amelyeknek 2,35%-nál alacsonyabb a „bombatévesztési aránya”, ami arra utal, a bombák hány százaléka nem robban fel azonnal – ez évekig fenyegetést jelenthet, nagy területek válnak veszélyessé.
Oroszország a tavalyi teljes körű inváziója óta hasonló kazettás bombákat vetett be Ukrajnában, többek között polgári területeken. Vlagyimir Putyin a bombák küldéséről szóló amerikai döntésre reagálva azt mondta, Oroszországnak is vannak hasonló fegyverei,
amelyeket be is fognak vetni, „ha ellenünk is ilyeneket használnak”.
Közben Olekszandr Szirszkij, az ország keleti részén folyó hadműveletekért felelős ukrán tábornok a múlt héten azt mondta a BBC-nek, erőinek szüksége van a fegyverekre „hogy maximális károkat tudjanak okozni az ellenséges gyalogságnak”. Hozzátette azt is, a kazettás bombák „nem oldják meg Ukrajna minden problémáját”, illetve a használatuk is ellentmondásos.
„Ha az oroszok nem vetnék be ezeket, talán a lelkiismeretem nem engedné meg, hogy mi is ezt tegyük.”
Nyitókép: Fürtös bombakapszula az ukrajnai Avdijivka frontvárosban 2023. március 23-án. (Fotó: Andre Luis Alves / Anadolu Agency via AFP)